Οι άνθρωποι συνηθίζουν τις ετικέτες

Μερικοί άνθρωποι έχουν ADHD (Διαταραχή προσοχής) άλλοι είναι καταθλιπτικοί ή ανήσυχοι, άλλοι είναι εσωστρεφείς, πολύ ευαίσθητοι, μερικοί είναι μοναχικοί, μερικοί δεν καταλαβαίνουν τα μαθηματικά, άλλοι είναι έξυπνοι.

Πολλά παιδιά διαμορφώνονται από το τι λένε οι ενήλικες γι’ αυτά. Κανείς δεν τα έχει διδάξει (ούτε εμείς) να δουν τα πράγματα διαφορετικά.

Νοοτροπία ανάπτυξης είναι να πείτε ” Είμαι πιο νευρικός από το συνηθισμένο, ή πολύ έξυπνος ή αδέξιος. Ωστόσο, μια ετικέτα δεν καθορίζει τι είμαι. Ορίζω τη συμπεριφορά μου, οπότε αν αρχίσω να σκέφτομαι διαφορετικά, μπορώ να αλλάξω τα πράγματα προς το καλύτερο

Αυτό που σκεφτόμαστε για τον εαυτό μας επηρεάζει τη ζωή μας

Μετά από έρευνα που διήρκεσε περισσότερα από 30 χρόνια  η Δρ Dweck απέδειξε ότι αυτό που οι μαθητές σκέφτονται για τον εαυτό τους επηρεάζει άμεσα την απόδοσή τους.

• Ένας μαθητής που βασίζεται αποκλειστικά στις δεξιότητες ή την νοημοσύνη του, δεν αναλαμβάνει προσωπικές προκλήσεις Ο λόγος; Φοβάται το λάθος και προτιμάει να παραμείνει στη ζώνη ασφάλειας του, εκεί όπου μπορεί να είναι αλάνθαστος
  • Επομένως, δεν αρκεί να πείτε σε ένα παιδί ” πόσο έξυπνος είσαι”. Ή νατον επιβραβεύσετε για το αποτέλεσμα της εργασίας του αγνοώντας τον δρόμο που διήνυσε για να φτάσει ως εκεί
  •  Επαινώντας έναν μαθητή για την προσπάθεια που κάνει, του δείχνουμε την αξία της εργασίας σε όλο της το εύρος και τον κάνουμε να αναγνωρίσει τα επιτεύγματα και την πρόοδό του. Σκοπός μας είναι να μην φοβάται να αντιμετωπίζει προκλήσεις, και να δει πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ..με την επιμονή και την αφοσίωση στον στόχο.
  • Επιβραβεύοντας κάθε μικρή νίκη στην διαδρομή αναγνωρίζουμε την προσπάθεια, ενθαρρύνοντας και τον πιο διστακτικό να συνεχίσει
  • Ο καθένας μπορεί να έχει ορισμένες δεξιότητες. Ωστόσο, τα ταλέντα  ασκούνται σε καθημερινή βάση.
  • Κρατείστε την χρήσιμη κριτική, αυτή που σας βοηθά να προχωρήσετε.
  • Έχετε πειθαρχία  και ανοιχτό πνεύμα. Κάθε επιτυχία συνεπάγεται εργασία, επιμονή και αυτοπεποίθηση..
  •  Αποδεχόμαστε τους εαυτούς μας,  όχι ως σταθερές και πραγματοποιημένες οντότητες, αλλά ως άτομα προσανατολισμένα στην αλλαγή. Ο άνθρωπος, καλλιεργείται, εξελίσσεται και προοδεύει διαρκώς.