Η φράση «όχι ακόμα»

Η φράση «όχι ακόμα» είναι τόσο ενθαρρυντική, γι αυτό αποτελεί βασικό πυλώνα της νοοτροπίας ανάπτυξης. Χρησιμοποιήθηκε ως βαθμός αξιολόγησης από ένα λύκειο στο Σικάγο. Εκεί οι μαθητές που δεν περνούσαν κάποιο μάθημα έπαιρναν τον βαθμό «Όχι ακόμα» κι αυτό  επέδρασε θετικά στην εξέλιξή τους. Επομένως η υιοθέτηση της Νοοτροπίας Ανάπτυξης στο σχολικό περιβάλλον μπορεί να είναι ένα σημαντικό εργαλείο στα χέρια του εκπαιδευτικού κι αυτό ήταν το αντικείμενο του επιμορφωτικού σεμιναρίου που παρακολουθήσαμε στη Νίκαια της Γαλλίας τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Ήρθαμε σε επαφή με μια δημοκρατική προσέγγιση διδασκαλίας, που δεν ξεχωρίζει τα παιδιά σε  εκείνα «που μπορούν» κι εκείνα «που δεν μπορούν»,  παρέχοντας σε όλα τις ευκαιρίες που δικαιούνται. Που βλέπει τους μαθητές, όλους ανεξαιρέτως, ως προσωπικότητες με μεγάλες δυνατότητες εξέλιξης και γι αυτό δημιουργεί συμπεριληπτικό περιβάλλον μάθησης. Που φροντίζει τόσο το μυαλό τους ωθώντας το στη φιλοπονία και την εργατικότητα, όσο και την ψυχή τους που την απαλλάσσει από τα «ζιζάνια» του στείρου ανταγωνισμού και του φόβου της αποτυχίας. Που τα παρακινεί επιπλέον να αναπτύξουν τις κοινωνικές δεξιότητες οι οποίες θα τους επιτρέψουν να ενταχθούν σε κοινωνικά σύνολα και να γίνουν ενεργοί πολίτες. Που τελικός της στόχος είναι να διαμορφώσει υγιείς και ολοκληρωμένες προσωπικότητες. Ο εκπαιδευτικός με Νοοτροπία Ανάπτυξης συμπεριφέρεται με σεβασμό, ευγένεια, είναι υποστηρικτικός αλλά όχι επιτρεπτικός και ωθεί τους μαθητές του στην εργατικότητα, φροντίζοντας να κατανοήσουν ότι εκεί βρίσκεται το μυστικό της επιτυχίας τους. Χρησιμοποιεί μεθόδους και εργαλεία που κάνουν τη μαθησιακή διαδικασία ευχάριστη και ερεθίζει τη φυσική περιέργεια και φιλομάθεια των παιδιών με τις κατάλληλες ερωτήσεις και με προσεκτικά διατυπωμένες παρατηρήσεις. Προτιμά να ενθαρρύνει παρά να επαινεί και παρέχει στους μαθητές του πολλούς τύπους ανατροφοδότησης για να τους βοηθήσει να προοδεύσουν.