Feedback

Ο όρος feedback αναφέρεται στην ανατροφοδότηση (συγκέντρωση πληροφοριών) σχετικά με την απόδοση ή την εργασία ενός μαθητή μετά από μια συγκεκριμένη δραστηριότητα ή εργασία.

Ο σκοπός του feedback είναι να παρέχει:

Πληροφορίες που θα βοηθήσουν τον μαθητή να αξιολογήσει την απόδοση του  και ποιες πτυχές  μπορεί  να βελτιώσει.

Βασικά σημεία :

1.  Το feedback επικεντρώνεται στον τρόπο με τον οποίο ο μαθητής απέδωσε σε μια συγκεκριμένη δραστηριότητα ή εργασία και παρέχει συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες και τα προβλήματα της απόδοσης του μαθητή.

2. Οι πληροφορίες του feedback  σχετίζονται με τους στόχους που τέθηκαν για την εργασία ή τη δραστηριότητα.

3.    Περιλαμβάνει θετικές επισημάνσεις, αλλά και συστάσεις για βελτίωση.

4.  Είναι σημαντικό να είναι εποικοδομητικό και να παρέχει υποστήριξη

5. Ενθαρρύνει την αυτοαξιολόγηση με στόχο την πρόοδο του μαθητή.

Είναι ένα από τα πιο ισχυρά εργαλεία για την υποστήριξη της

μάθησης και τη βελτίωση των επιδόσεων των μαθητών. Με τη σωστή παροχή του οι

μαθητές μπορούν να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους και να βελτιώσουν την απόδοσή τους σε μια ποικιλία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.