Feed up

Ο όρος “feed up” αναφέρεται στην παροχή σαφών στόχων και προσδοκιών στους μαθητές, πριν από την έναρξη μιας εκπαιδευτικής δραστηριότητας. Ο σκοπός του  είναι να καθοδηγήσει τους μαθητές και να τους βοηθήσει να κατανοήσουν τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις που αφορούν σε μια συγκεκριμένη δραστηριότητα ή εργασία.

Βασικά χαρακτηριστικά :

1.Οι στόχοι του πρέπει να είναι σαφείς και μετρήσιμοι.

2. Βοηθά τους μαθητές να προετοιμαστούν για την εργασία που ακολουθεί. Οι στόχοι του  δίνουν κατευθύνσεις σχετικά με τις αναμενόμενες επιδόσεις

3.  Οι μαθητές αισθάνονται πιο σίγουροι και προετοιμασμένοι όταν ξέρουν τι αναμένεται από αυτούς.

Βοηθά στην κατανόηση και ενίσχυση της μάθησης, προετοιμάζοντας τους μαθητές σχετικά με το τι αναμένεται από αυτούς και ενθαρρύνει τη συμμετοχή και την πρωτοβουλία.